INSTRUMENTY JOSZKI

JOSZKO BRODA wzbogaca brzmienie zespołu   grając na oryginalnych instrumentach ludowych górali śląskich. Zarówno nazwy instrumentów jak i ich wygląd są nieco egzotyczne dla przeciętnego odbiorcy muzyki rockowej. Poniżej jest mały przewodnik po świecie trombit, fujar, dud i okaryn z Beskidu Śląskiego:


TROBMITA BESKIDZKA - to długa do 4 m, drewniana trąba, wykonana z przepołowionego i wydrążonego pnia drzewa iglastego, złączonego korą lub sznurkiem.

DUDY - to jeden z popularniejszych polskich instrumentów ludowych. W Polsce posiada on osiem form, które różnią się nieco budową i wyglądem oraz nazwą regionalną. Dudy składają się z wora rezerwuarowego z koziej lub owczej skóry, zaopatrzonego w piszczałki. Polskie dudy mają dwie piszczałki: melodyczną - na której gra się melodię, zamykając otwory, oraz burdonową, która służy do grania rytmu. Niektóre dudy np. gajdy istebniańskie mają mieszek, w innych odmianach (np. podchalańskich) powietrze wdmuchuje się przez ustnik. Dudy bywają niekiedy błędnie nazywane kobzą, tymczasem kobza jest instrumentem strunowym.

Okaryna



OKARYNA -




to odmiana fletu naczyniowego. Wytwarzana jest z wypalonej gliny. Okaryna była dawniej popularnym instrumentem, sprzedawanym na wiejskich jarmarkach.





DRUMLA -




to maleńki zwinięty w podkówkę drucik z języczkiem. Drumlę wkłada się do ust, które pełnią rolę pudła rezonansowego. Uderzając w metalowy języczek i nadymając policzki uzyskuje się odpowiedni dźwięk.
drumla

FUJARA POSTNA - wykonana jest z nieokorowanego konaru bzu, z którego usunięto rdzeń. Dźwięki uzyskuje się zmniejszając dłonią otwór wylotowy. Fujara postna nie posiada otworów bocznych, przez co można na niej grać jedynie prostsze melodie, które były dozwolone w poście (stąd nazwa instrumentu). Fujara postna wyglądem przypomina kij do podpierania, bo dawniej do tego służyła.

 

FUJARA SAŁAŚNIKOWA - używana przez pasterzy na hali, ma bardziej rozwinięte możliwości wydawania dźwięku, gdyż posiada otwory boczne.





RÓG SYGNAŁOWY -




wykonany jest z rogu bydlęcego lub drewna wygiętego na mokro w kształt rogu. Posiada prosty ustnik. Może być okuty blachą w celu wzmocnienia wydawanego dźwięku.