RECENZJA PŁYTY "PASCHA 2000" (ONET.PL)

 

Zaledwie rok kazali nam czekać na swój kolejny, trzeci już album muzycy oryginalnej supergrupy 2TM2,3. Płyta "Pascha 2000" przynosi rozwinięcie pomysłów umieszczonych na krążkach "Przyjdź" i "2TM2,3" przez Tomasza Budzyńskiego, Darka Malejonka, Roberta "Licę" Friedricha, Marcina Pospieszalskiego, Piotra "Stopę" Żyżelewicza oraz ich kolegów. Znów więc słuchamy ostrego, melodyjnego rocka, który jest nośnikiem dla tekstów żywcem zaczerpniętych z Biblii.

2TM2,3 jest zespołem wyjątkowym, stwarzającym wrażenie, że to raczej grupka przyjaciół, którzy postanowili połączyć swoje siły twórcze i doświadczenie muzyczne w imię głoszenia Słowa Bożego. Ta misja trwa już cztery lata, odkąd w studiu w Wiśle spotkało się kilku muzyków z doświadczonych kapel, którzy powierzyli życie Chrystusowi. Od tej pory każdym wydawnictwem, każdym koncertem dają oni publicznie wyraz tej wiary. Paradoksalnie, nie na debiutanckim, ani drugim, ale właśnie na najnowszym wydawnictwie członkowie popularnego Tymoteusza, wybierając fragmenty z Pisma Świętego, zaproponowali jeszcze bardziej radykalny, bezkompromisowy przekaz. - Nie było większego anarchisty niż Chrystus. Tylko jemu podobni potrafią modlić się za swych nieprzyjaciół oraz sprzedać lub rozdać ubogim wszystko i uwierzyć w Boga - mówi tryskający optymizmem Maleo, zamierzający w 2000 roku wydać jeszcze... cztery albumy - z formacjami Maleo Rege Rockers, Houk i Arka oraz w duecie z Joszko Brodą, który dzięki baterii ludowych instrumentów urozmaica, krystalizujące się z płyty na płytę brzmienie 2TM2,3.

Nie znaczy to wcale, że rockowi rycerze Chrystusa podarowali sobie stylistyczne wycieczki w stronę lżejszych gatunków muzycznych. Na longplayu "Pascha 2000" nie znajdziemy co prawda ani jednej piosenki reggae, jak to było do tej pory, ale za to mamy inspirowaną podróżą do Ziemi Świętej, orientalną interpretację "Psalmu 23" w wykonaniu Angeliki Korszyńskiej-Górny. Modlitewny charakter mają również zwrotki "Listu do Kościoła" i "Psalmu 130". W refrenach daje już znać o sobie rockowa natura wymieniających się przy mikrofonie trzech liderów Tymoteusza, którzy tym razem popisali się kilkoma przebojami. Podobać się może melodyjny punk "Pozwólcie dzieciom", który mógłby zawojować listy przebojów, nie tylko chrześcijańskich, rozgłośni radiowych. Rozbujany, transowy rock to z kolei zawartość "Psalmu 122", do którego Marcin Pospieszalski wymyślił świetną partię organów, przywołujących na myśl brzmienie Hammondów. Natomiast w "Gdzie ona jest?" muzykom 2TM2,3 udało się wyrazić energię gitarowego rocka za pomocą lekkiej, popowej melodii, po której wysłuchaniu aż chce się żyć. No to słuchajmy!

 

Artur Szklarczyk
(onet.pl)