Wywiad istvana z Beatą Kozak


istvan: Jest rzeczą prawie niespotykaną aby kobieta była perkusistką w zespole rock/metalowym. Jak to sie stało że zostałaś perkusiską?
Beata: Moja przygoda z bębnami zaczęła sie od znajomości z Tomkiem Goehsem (ex Wilczy Pająk, ex Turbo) wtedy razem chodziliśmy do szkoły muzycznej - on na perkusję,a ja na rytmikę. Wiele godzin spędzałam na próbach zespołów w jakich grał, obserwując jego pracę przy instrumencie. Poniewaz już wtedy słuchałam ostrej muzyki nie bylo problemów z odnalezieniem się w niej, tym bardziej że jestem z natury bardzo ekspresyjną i impulsywną osobą a perkusja to taki instrument przy którym naprawdę się spełniam.
Załapałam bakcyla i zaczełam, tak jak Tomek, od podstaw - od perkusji klasycznej w szkole muzycznej. Później dostałam się do Akademii Muzycznej i kiedy znajdowałam trochę czasu pomiędzy ćwiczeniem na marimbie a graniem na kotłach, brałam się wtedy za granie na bębnach. Ale było to rzadkoscią, gdyż z czasem bylo kiepsko. Miałam duże zaległosci techniczne, bo 6-letnią szkołę perkusji zrobiłam w 2,5 roku i rozpoczęłam studia z perkusji, a tam już są konkretne wymagania i musiałam dużo pracowac przy programie klasycznym żeby dojść do poziomu, który prezentowali inni po 6 latach grania. Dlatego na granie na bębnach nie było zbyt wiele czasu... Ale od samego poczatku wzorowałam się na grze Vinniego Paula z Pantery, stąd dużo w mojej grze podwójnej stopy.

Dlaczego akurat zespoły takie jak Armia i Tymoteusz - śpiewające o Bogu?
W Tymoteuszu nie gram od początku, ponieważ pierwszą płytę nagrywał Goehs ze Stopą. Już wtedy byly problemy z tym aby na koncert dojechało dwóch bębniarzy, dlatego Litza zaprosił mnie kiedyś abym zastapiła Stopę - to był mój pierwszy koncert z Tymkiem, w muszli w Sopocie. I wtedy tak naprawdę zobaczyłam o co w tym wszystkim chodzi - że jest to dzieło ewangelizacyjne. Wtedy pierwszy raz modliłam się z nimi przed koncertem i doświadczyłam zupełnie nieznanych mi do tej pory doznań. Litza bardzo dużo opowiadał mi o Drodze Neokatechumenalnej i o tym jak Pan Bóg działa w jego życiu. Bardzo szybko okazało się, że i w moim życiu zaczął mocno działać, gdy się na Niego otworzyłam. Zaczęło zmieniać się moje życie, moje myślenie. A Tymoteusz, w którym zaczęłam już grać na stałe, stał się jeszcze dopowiedzeniem tego wszystkiego. W krótkim czasie przyszła też propozycja od Budzego grania w Armii i tak się dzieje do dzisiaj. Obecnie, tak jak większość muzyków Tymoteusza, jestem na Drodze Neokatechumenalnej i to że te zespoły utożsamiają się z Panem Bogiem jest dla mnie dużą pomocą.

Jak przebiegają przygotowania do nagrania trzeciej plyty 2Tm2,3 ?
Siedzimy w studiu juz prawie od miesiąca. Nagraliśmy bębny do 9 utworow. Prawdopodobnie dogramy jeszcze 2 lub 3 i zaczniemy prace nad gitarami. Jest trochę elementow technowych, ale tak naprawdę caly obraz muzyki będzie można dopiero ocenić i podsumowac po zmiksowaniu.

A Armia - czy coś planuje w tym roku?
W styczniu wyszły dwie reedycje płyt: "Triodante" i "Armia", na której jako bonus zostały zamieszczone covery: na "Triodante" - The Doors, a na "Armii" - The Ramones i Rush. W kwietniu planowane jest wydanie płyty koncertowej z udziałem zaproszonych muzyków, którzy grali na poprzednich płytach.

W Tymoteuszu wystepują dwie perkusje - jak Ci się współpracuje z innymi perkusistami i w jaki sposób osiagnęliście taki świetny efekt?
W Tymoteuszu grałam już z Goehsem, Ślimakiem i ze Stopą. Ze Stopą gram na stałe i niewątpliwie gra mi się z nim najlepiej. Czujemy się nawzajem i dlatego możemy czasem pozwolić sobie na "perkusyjną zabawę" podczas koncertów. Niestety, ze względu na to, że muzycy mieszkają w różnych częściach Polski, nie mamy zbyt często prób, więc to jak gramy ze Stopą jest efektem naszego uważania na siebie podczas koncertów, słuchania się nawzajem i uzupełniania.

Czego słuchasz na co dzień?
1. KORN
2. The Young Gods
3. Machine Head
4. Limp bizkit
5. Grip Inc.
6. Tool
7. Rage Against The Machine
8. Red Hot Chili Peppers
9. Faith No More
10.Joy Division
1. Pat Metheny
2. Chick Corea
3. Scott Henderson
4. Miles Davis
5. Tower of Power
6. Bjork
7. Sting
8. George Michael
9. Alanis Morissette
10.Arka Noego

Dzięki za rozmowę!

Rozmawiał: istvan